czwartek, 26 października 2023

Domek dla jeży

Pomyśleliśmy by spróbować „zwabić” jeże do specjalnego domku. Z pomocą pana konserwatora powstało piękne lokum dla tych niedocenianych ssaków. A przecież jeże z dużym apetytem pałaszują szkodniki, takie jak ślimaki i owady, zwłaszcza chrząszcze wśród których dużo jest szkodników, nie powodując przy tym żadnych szkód w ogrodzie. 
Z niecierpliwością czekamy na nowych lokatorów. Ciekawe czy przyjdą?







piątek, 20 października 2023

Bioróżnorodność na obszarze Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego

Uczniowie klas 1-3 w ramach programu "Planeta Energii" uczestniczyli w warsztatach poświęconych bioróżnorodności. Dzieci nie tylko poznały świat fauny i flory w naszej okolicy, ale także dzięki wiedzy pracownika Nadbużański Park Krajobrazowy mogły zaobserwować różnice między zwierzętami. Mogły także dowiedzieć się co to jest oczko wodne i torfowisko, właściwości retencji wodnej.
























czwartek, 12 października 2023

Jak chronić bioróżnorodność? - Robimy HIBERNACULUM

Ot niełatwe zadanie. Jak chronić zwierzęta? W jaki sposób możemy pomóc im przetrwać trudny jesienno-zimowy czas. Rozwiązaniem jest m.in. przygotowanie hibernaculum. 

Hibernaculum to legowisko zimowe, które dla niektórych gatunków zwierząt (np. części owadów i gadów) stanowi kryjówkę na najzimniejsze miesiące w roku. Jest to schronienie przeznaczone np. na odbycie snu zimowego. 

Jak je przygotować?

🦔wybierz zaciszne miejsce

🦔wykop dołek o głębokości 80 cm i szerokości 1,5 m

🦔ułóż w nim np. gałęzie, liście, trawę, mech, pozostawiając wolne przestrzenie dla zwierząt

🦔umieść rury, dzięki którym zwierzęta będą mogły wchodzi i wychodzić

🦔przykryj całość np. ziemią i darnią

Szczegółową instrukcję, jak wykonać hibernaculum, znajdziecie w jednej z kart prac zamieszczonych  stronie: Hibernaculum  

















piątek, 6 października 2023

Co zagraża bioróżnorodności?

Zadaniem uczniów biorących udział w programie "Planeta energii" było namalowanie wszystkiego tego co kojarzy im się ze słowem "przyroda' , "środowisko". Jak widać pomysłów było co nie miara. Czasami koncepcja się zmieniała i z "morza" powstał "wieloryb", ale to świadczy tylko o kreatywności naszych dzieci. Później w okręgu musieli narysować to co tej otaczającej nas bioróżnorodności zagraża. I jak stwierdził jeden z uczniów zagraża najbardziej CZŁOWIEK. Trudno się z tym nie zgodzić. Większość rzeczy zagrażających środowisku i przyrodzie (oprócz kataklizmów: powodzi, wybuchów wulkanu, czy tajfunów.....) powiązanych jest z człowiekiem. Człowiek jest więc  najsłabszym, ale jednocześnie najmocniejszym ogniwem. To właśnie on może tę bioróżnorodność zniszczyć swoim zachowaniem ale także ją ocalić. 

















 

czwartek, 5 października 2023

Robimy bomby nasienne

 Dzisiaj uczniowie klas 1 i 3 mieli uczestniczyć w zajęciach online z Ekoeksperymentarium  z ekspertami Wód Polskich o łąkach kwietnych - czym są, jak sprzyjają bioróżnorodności i jak można je wysiać w szkolnym ogrodzie. Niestety nie udało im się połączyć, ale nauczyciele stanęli na wysokości zadania i wykonali ze swoimi uczniami kule nasienne, które w przyszłości posłużą do powstania łąk kwietnych w naszej okolicy. Dlaczego łąki kwietne są takie ważne?

- gromadzą wodę,

- chronią wodę i klimat,

- pochłaniają smog,

- karmią zwierzęta,

- ozdabiają okolice,

- są drugim domem dla roślin i zwierząt.