poniedziałek, 22 marca 2021

22 marca - Światowy Dzień wody

 💙💧Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 r. podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii. Obchodzony corocznie począwszy od 1993 r. 22 marca, w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona. Dostęp do czystej wody jest luksusem w krajach borykających się z biedą, skutkami konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych.
Uczniowie klas 0 -III naszej szkoły także włączyli się w tę akcję. Na koniec każdy otrzymał butelkę wody. Do każdej dołączone było hasło dotyczące oszczędzania wody, np.

OSZCZĘDZANIE WODY TO KROK DO OCHRONY PRZYRODY

MIEJ SERCE DLA PRZYRODY I NIE ZANIECZYSZCZAJ WODY

DBAJ O PRZYRODĘ , ZAKRĘCAJ WODĘ


POLAKU MŁODY NIE MARNUJ WODY










































czwartek, 18 marca 2021

Światowy dzień recyklingu


 18 lutego obchodziliśmy Dzień Baterii. Można je znaleźć w każdym domu. Ich skuteczny recykling jest obecnie jednym z największych wyzwań stojących przez naukowcami.

Nawet 1 bateria może spowodować duże szkody dla środowiska. Dla przykładu, jedna mała bateria guzikowa (stosowana np. w zegarkach ręcznych) może zanieczyścić 1 m3 gleby i 400 litrów wody. Dlatego tak ważne jest by nie wyrzucać zużytych baterii do pojemników z odpadami zmieszanymi, lecz do specjalnie przeznaczonych do tego pudełek, które znajdziemy np. w sklepach.

Z drugiej strony, materiały i substancje, z których zbudowane są baterie i akumulatory, to cenne surowce, które po odzyskaniu mogą być wykorzystywane ponownie do produkcji nowych baterii, ale również m.in. jako dodatki do nawozów mineralnych, składnik paliwa alternatywnego, czy też wykorzystane w hutach jako dodatek do wsadu zasadniczego.

My zbieramy baterie od lat. Pamiętajcie! WRZUCAJCIE baterie do specjalnego pojemnika. Możecie dać je dzieciom. One podczas zajęć złożyły specjalne pudełka (Od Reba Organizacja Odzysku S.A.) i zabrały do domu. Po napełnieniu mają przynieść do szkoły i wyrzucić do specjalnie przygotowanego pojemnika. 

Wykorzystaliśmy materiały multimedialne z strony https://www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl/zeszyt-cwiczen-on-line/