Jak utrwalacie EKOnawyki? My staramy się wykorzystać do tego celu także TI, czyli dostępne aplikacje i programy. Powstał więc kalendarz utrwalający zasady oszczędzania wody. Rodziny uczniów klasy II mogą pobrać zdjęcia i wydrukować a Wy możecie zrobić sobie samodzielnie. Nasz został wykonany w Canvie. Jak Wam się podoba taki sposób utrwalania ekonawyków?
poniedziałek, 28 grudnia 2020
piątek, 20 listopada 2020
20 listopada - Dzień kredki
Jak dać kredkom drugie życie? To bardzo proste.
Wystarczy je tylko upiec 🙂
Składniki:
połamane kredki świecowe
metalowe foremki do ciasta lub silikonowe formy do muffinek
olej roślinny
papier
olejek aromatyczny (opcjonalnie)
Sposób wykonania:
Zerwij papierki z kredek i połam je na mniejsze części.
Piekarnik rozgrzej do ok. 150 stopni. Następnie olejem lub masłem roślinnym wysmaruj foremki do ciasta. Następnie nasyp kredki do ok. połowy wysokości foremki. Możesz też opcjonalnie dodać do kolorowej masy odrobinę olejku aromatycznego.
sobota, 31 października 2020
31 października - Światowy dzień oszczędzania
Dobrze, że są takie dni. Z czym Wam kojarzy się oszczędzanie? Nam oczywiście ze skarbonką świnką. Możecie ją wykonać samodzielnie wykorzystując odpady.
Jak ją zrobić? Bardzo prosto.
wtorek, 22 września 2020
22 września - Dzień bez samochodu
22 września obchodziliśmy Dzień Bez Samochodu. Dlatego "Odkrywcy z Górek" , działający w ramach programu Być jak Ignacy, podjęli się nie lada wyzwania, by zabawić się w konstruktorów nowoczesnych aut. Futurystyczne modele pojazdów napędzanych czystym wodorem gromadzonym w wodzie w wyniku wykorzystania ogniwa paliwowego typu PEM (Polymer Electrolyte Membrane) bardzo ich zaskoczyły. Mogli zaobserwować tworzenie się tlenu i wodoru w dwóch transparentnych pojemnikach z wodą umieszczonych z tyłu pojazdów. W wyniku zachodzenia reakcji tlenu z wodorem wytworzyła się energia elektryczna oraz woda (para wodna). By przyspieszyć proces wspomagali się ogniwem fotowoltaicznym. Pojazdy poruszały się cicho, bez wydzielania toksycznych produktów spalania! Co ma niewątpliwy wpływ na środowisko naturalne.
czwartek, 17 września 2020
16 września - Międzynarodowy dzień ochrony warstwy ozonowej
Stanowiąca cienką powłokę gazową warstwa ozonowa chroni naszą planetę - Ziemię przed nadmiernym działaniem szkodliwego promieniowania nadfioletowego i dzięki temu pomaga zachować życie na naszej planecie.
Skutkiem zanieczyszczeń jest dziura ozonowa czyli zjawisko ubytku ozonu w ozonosferze, związane z zanieczyszczeniami atmosfery zw. reagującymi z ozonem. Związki te to: freony, bromek metylu czterochlorek węgla, chlorek metylu, tlenki azotu. A co wiedzą na ten temat nasi uczniowie należący do koła naukowego "Odkrywcy z Górek"? zobaczcie sami na ich plakaty.
czwartek, 4 czerwca 2020
5 czerwca - Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Oto propozycje przygotowane przez panią Paulinę Jaczewską, studentkę Akademii Pedagogiki Specjalnej
Ochrona środowiska na co dzień, czyli co każdy może zrobić w tym celu.
Krzyżówka Dzień ochrony Środowiska
wtorek, 28 kwietnia 2020
Dzień Ziemi 2020
Galeria dzieł sztuki
wtorek, 28 stycznia 2020
18 stycznia - Dzień bałwana
Niestety bałwan jest gatunkiem ginącym w naszej części Europy. Zmiany klimatu robią swoje. Zimy są coraz krótsze. Nawet jeśli śnieg spadnie, to zaraz się topi. Na pewno widzieliście nie raz memy z bałwanami ulepionymi z błota. Niestety obecnie o wiele łatwiej zobaczyć świecącego bałwana z plastiku, ciasteczka w kształcie bałwanów, bombki-bałwany na choinkach, animowane bałwany w reklamach i grające bałwany w sklepach… niż starego dobrego bałwana ulepionego ze śniegu.
My też na zajęciach świetlicowych w ramach w ramach programu "Działąj z imPETem" zrobiliśmy bałwany ........ a jakże z butelek PET, bo śniegu u nas ani widu ani słychu :) No cóż powtarzając za krążącymi w internecie sformułowaniami. Jaka zima taki bałwan.
Prowadzący i zdjęcia p. Katarzyna Damętka